Baba z lesa

10. 3. 2016 Čt 09.29 od Ondřej Durczak | Aktuálně

bez-nazvu-1 Koná se v pondělí 23. února v 17:00 v Café Amadeus, které je součástí Arcidiecézního muzea (Václavské náměstí 3, Olomouc). Úvodní slovo přednese Jindřich Štreit.

Výstavu slovenské autorky připravilo Muzeum umění Olomouc, Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a Česká fotoškola. Kurátorkou je Štěpánka Bieleszová.

Výstava potrvá do 24. dubna 2016.

vystavy-2016-jakubcakova-baba-z-lesa-1dovolujeme si vás pozvat na vernisáž výstavy fotografií Leny Jakubčákové nazvané Baba z lesa.

Noviny Slezské univerzity

obrazek
obrazek

Fotografka Lena Jakubčáková vystaví v Olomouci Babu z lesa Olomouc, 12. 2. 2016 Portréty neobyčejné stařenky, která už desítky let žije sama v lese nad zatopenou vesnicí nedaleko Košic, vystaví od 23. února v olomoucké galerii Café Amadeus slovenská fotografka Lena Jakubčáková (*1980). Soubor nazvaný Baba z lesa bude v kavárně Arcidiecézního muzea do 24. dubna. Soubor Baba z lesa je podle kurátorky Štěpánky Bieleszové ponorem do neobyčejného života poslední obyvatelky dnes už neexistující vesnice na východě Slovenska, která od roku 1966 spočívá pod hladinou přehrady Ružín. „Baba z lesa je zároveň přezdívka, kterou se stařenka sama představuje,“ doplnila. Pozoruhodná žena žije už desítky let v lese nad zatopenou vesnicí, ve velkém nedokončeném domě, v tajemném a na první pohled temném světě. „Na tomto pozadí jemně září její prostá, čistá a smířená duše. Navzdory těžkému osudu a drsným životním podmínkám je dokonale vyrovnaná se životem a připravená kdykoliv zemřít,“ podělila se o své dojmy fotografka Lena Jakubčáková. Drsnost její povahy i prostředí může vyplašit nejednoho městského člověka. „Za tímto jemným závojem se ale skrývá láskyplné srdce, křehkost, nevšední životní zkušenost a dnes už vzácná moudrost starého člověka,“ dodala. Soubor fotografií by měl letos vyjít knižně. Snímky Leny Jakubčákové zařadil opavský Institut tvůrčí fotografie také do kolekce, která jej bude reprezentovat v Paříži na studentské výstavě evropských fotografických škol. Jakubčáková v galerii Café Amadeus nevstavuje poprvé. V roce 2011 zavedla její návštěvníky mezi slovenské vězně ve věznicích Sabinov a v Prešově prostřednictvím dokumentárního cyklu V odloučení. Výstava Baby z lesa bude zahájena v úterý 23. února za účasti autorky a potrvá do 24. dubna. Galerie Café Amadeus ve stejnojmenné kavárně Arcidiecézního muzea Olomouc vznikla na podzim roku 2009. Dramaturgie výstav vzniká ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě a zaměřuje se na tvorbu střední a nejmladší generace.

KONTAKT PRO MÉDIA Mgr. Petr Bielesz tiskový mluvčí Muzeum umění Olomouc | Denisova 47 | 771 11 Olomouc K: Muzeum moderního umění | Denisova 47 | 771 11 Olomouc T: 585 514 282 | M: 724 202 905 E: bielesz@olmuart.cz | web | facebook | twitter

««« Předchozí text: Země nikoho

Následující text: PAVEL MÁRA: CORPUS ETC. »»»

0

Novinky

T E R M Í N PRO „PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY“ DO NAVAZUJÍCÍHO MAGISTERSKÉHO STUDIA NA ITF je 31. 7. 2024.
Termín státní závěrečné zkoušky, obhajoby a přijímací zkoušky do navazujícího magisterského studia: 11. – 13. 9. 2024
Konzultace pro studenty proběhne na Horní Bečvě v termínu 11. – 13. 10. 2024
Konzultace pro studenty proběhne v Opavě v termínu 13.- 15. 12. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení