Dita Pepe vystavuje v Ostravě

19. 7. 2014 So 06.11 od Ondřej Durczak | Aktuálně

001DITA PEPE VYSTAVUJE V OSTRAVSKÉ KRAJSKÉ GALERII Na letní měsíce připravila Galerie výtvarného umění v Ostravě přehlídku tvorby fotografky Dity Pepe. Výstava nazvaná prostě „Dita Pepe“ představí tvorbu výrazné představitelky současné české fotografie v neobvyklé instalaci. Ostrava – 3. července 2014 V úterý 8. července bude v 17 hodin v Domě umění v Jurečkově ulici 9, který spravuje Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), slavnostně zahájena výstava „Dita Pepe“, která představí průřez tvorbou známé české fotografky. Vernisáž za osobní přítomnosti autorky uvede Jiří Jůza, kurátor výstavy a ředitel GVUO spolu s Jiřím Siostrzonkem z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Výstava bude k vidění do 14. 9. 2014.

obrazek
obrazek

Fotografka Dita Pepe patří k výrazným představitelům současné české fotografie. Pozornost upoutala zejména svým cyklem Autoportrétů, který byl uveden na významných přehlídkách a získal mnohá ocenění. Cyklus Autoportréty se prolíná autorčinou tvorbou již několik let. Jako intenzivní sonda rozvíjí nejen témata mezilidských či rodinných vztahů, ale i postavení člověka ve společnosti a závažnou otázku svobody volby jednotlivce, jejíž dopady se pak zračí v jeho životním stylu. Umělkyně do obrazu aktivně vstupuje a stává se rozhodujícím a význam nesoucím nástrojem, prostředkem čtení obsahu. V následujících cyklech (Slečny, Intimita, Měj ráda sebe sama) se inscenovaná fotografie v hledáčku Dity Pepe stává jak zprávou o hlubokých příbězích žen a sociologickou sondou, tak možností poznat sama sebe a nacházet své zakotvení v životě, svou intimitu. „Pozoruhodná je Ditina vůle a snaha o porozumění a vcítění se životního příběhu portrétovaného člověka. Autorka se sice nemůže stát jeho autentickou součástí, ale svou schopností nacházet univerzálnost v jednotlivostech vytváří neobyčejně intenzivní celek, který se stává neopomenutelným,“ komentuje tvorbu Dity Pepe kurátor výstavy Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě. Sama autorka ke své tvorbě říká: „Cítím se jako fotografka důležitá, mám co říct. Fotoaparát je moje třetí oko a fotografování má obsese.“ Nedílnou součástí výstavního projektu jsou nejen osobní výpovědi portrétovaných, ale také specifický prostor, který není typický pro fotografické výstavy. obrazek

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Výstavu „Dita Pepe“ doprovází monografie „Měj ráda sama sebe“, kterou připravila Barbora Baronová a vydalo ji nakladatelství wo-men ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě.

Expozice bude v Domě umění GVUO otevřena do 14. září denně mimo pondělí, a to od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 20 Kč a zlevněné 10 Kč, volný vstup je v neděli.

Dita Pepe se narodila roku 1973 v Ostravě. Několik let strávila v Německu a po návratu vystudovala fotografii na Slezské univerzitě v Opavě. Přednáší na Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity v Opavě. Vystavovala na více než 30 autorských i skupinových výstavách u nás i v zahraničí a je držitelkou několika prestižních ocenění.

««« Předchozí text: SWING!

Následující text: Lenka Bláhová »»»

0

Novinky

T E R M Í N Y: *** 5. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 20.-23. 6. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení