Pop-up výstava Šedá zóna ve Vysokém Mýtě: fotky v prázdném domě

22. 4. 2024 Po 16.08 od Ondřej Durczak | Aktuálně
seda_zona_foto_eva_stanovska

22. dubna 2024, Vysoké Mýto – Dvacet autorů zaplnilo na jeden den prázdný dům v centru Vysokého Mýta fotografiemi. Formát krátkodobých výstav baví nejen autory neformální skupiny Šedá zóna, ale také studenty Ateliéru vizuální komunikace Štěpánky Stein, která v pořadí druhou pop-up výstavu kurátorovala.

Při zahájení večerní vernisáže se stěny malého domku v centru města doslova prohýbaly ve švech. Zatímco jindy je uvnitř úplné ticho, ve kterém byste snad mohli zaslechnout zrníčka prachu pomalu dopadající na letité podlahy, v sobotu 20. dubna tu bylo naopak velmi živo. V pořadí druhou pop-up výstavu neformální skupiny Šedá zóna podnítila pardubická fotografka Dita Valachová, který starý obytný domek nedaleko náměstí koupila před několika lety. Původně tu chtěla otevřít malý kreativní a vzdělávací prostor, epidemie covidu jí však trochu zkřížila plány. „Ten dům je zvenčí nenápadný, ale uvnitř má obrovského genia loci,“ otevírá dveře do domu Dita Valachová. „Uhranula nás dřevěná pavlač, kterou se vchází na půdu, stejně jako bývalá dílna tady na dvorku. Tohle všechno vyžaduje citlivou rekonstrukci, ale hlavně šikovné ruce, které se do toho dokážou pustit.“ Na rekonstrukci tak dům ještě čeká, fotografce však bylo líto nechat hezký prostor ležet ladem.

„Když mi mí studenti říkali, že vystavují v prázdném domě, řekla jsem, že je to senzace, že miluju punk,“ zahájila vernisáž Štěpánka Stein. „Během dalších 6 měsíců mi volala Dita Valachová a řekla mi, že hledá kurátora na výstavu do Vysokého Mýta. Co jsem mohla dělat, když už jsem jednou řekla, že to miluju?“ Podle slov kurátorky je na podobné výstavě důležité nejen to, že uvidíte aktuální soubory a fotky současných fotografů, ale hlavně to, že jde o velmi neformální, otevřenou a ve své podstatě i dostatečně intimní událost, která lidem umožní bavit se o fotografii, přicházet s novými nápady, a zároveň zaplnit místa, která by jinak ležela ladem. Mezi dvacítkou autorů, kteří své práce vystavovali ve Vysokém Mýtě, převažují studenti Institutu tvůrčí fotografie. Právě díky společnému studiu se tu potkávají fotografové ze tří evropských zemí, každý s velmi svébytným pohledem na témata, která zachycují. K nim se přidávají také studenti Štěpánčina Ateliéru vizuální komunikace, který česká fotografka a pedagožka založila spolu s Václavem Jiráskem. „To, co nás na tom baví, je možnost vystavovat velmi specifické věci, na které by v galeriích nebylo místo,“ shodují se autoři. „Můžeme si hrát s prostorem a doslova zaplnit dům fotkami od sklepa po půdu.“ A právě tenhle site-specific zážitek dělá pop-up výstavy ve Vysokém Mýtě výjimečnými. Do starého domu se vchází vyřezávanými dveřmi, první fotky vás přivítají už v chodbě. Visí také v bývalé kuchyni, nad výlevkou s nápisem Nepít, olovo! i ve staré prádelně a dílně na dvorku. Provází vás dřevěnou pavlačí, místnostmi, kde možná byla ložnice a možná dětský pokoj až na půdu, kde se pod vikýři pohupují staré pavučiny.

Další mýtskou výstavu skupina Šedá zóna plánuje na příští jaro, práce autorů ale můžete potkat už letos v květnu na novém fotofestivalu Paradajs v Banské Štiavnici.

Vystavující autoři

Milan Arnošt, Valdemar Bednarz, Petr Foltýn, James Hayne, Katarzyna Heczko, Kateřina Janů, Jiří Kocián, Pavel Křeček, Jana Mašterová, Jana Mensatorová, Vendy Mlejnská, Eva Mořická, Petr Moško, Martin Novotný, Lukáš Procházka, Sandra Sedlecká, Eva Stanovská, Katarzyna Szwarc, Lenka Vaculínová, Dita Valachová.

O skupině Šedá zóna

Šedá zóna je neformálním uskupením autorů ze zemí střední Evropy. Mají za sebou dvě pop-up výstavy v opuštěném domě ve Vysokém Mýtě, jednu z nich kurátorovala Štěpánka Stein. Hravá forma víkendových výstav v netradičních prostorách dává vzniknout souborům, které se mohou a nemusí brát příliš vážně. Jde o svěží a lehký náhled do fotografické tvorby současných autorů napříč generacemi.

O Ateliéru vizuální komunikace Na semestrálních kurzech pod záštitou Czech Photo Centre Štěpánka Stein fotografy citlivě provádí světem současné fotky a ukazuje jim, že dnes už není možné fotku vnímat jako samostatné médium, ale spíš jako multižánrovou disciplínu, která umí vizuálně propojovat a vyprávět příběhy módy, architektury, designu, ulic, měst i lidství.

Foto: Eva Stanovská

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

««« Předchozí text: Tomasz Kudaszewicz Polaroidy

Následující text: Vladimír Birgus v Mozaice Českého rozhlasu Vltava »»»

0

Novinky

Konzultace pro zájemce o studium na ITF proběhnou v Opavě 25. 1. 2025.
Konzultace pro studenty proběhne v Opavě v termínu 13.- 15. 12. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení