Opuštěný dům v centru zaplní na jeden víkend současná fotografie

15. 3. 2024 Pá 11.04 od Ondřej Durczak | Aktuálně
img_0239a

Vysoké Mýto – V nenápadném oranžovém domku v Litomyšlské ulici 107, vklíněném mezi ostatní zástavbu, bylo na konci loňského září docela živo. Současní fotografové z celé republiky tu pořádali jednodenní pop-up výstavu fotek, které zaplnili celý dům od sklepa po půdu. Neformální fotografická výstava se tu bude konat znovu v polovině letošního dubna. Kurátorkou výstavy bude Štěpánka Stein.

Dveře otevřené do ulice, světýlka v oknech, rozzářený dvůr a harfa uprostřed kuchyně. I tak vypadala vernisáž fotek skupiny Šedá zóna v loňském září. Jinak opuštěný a chátrající historický dům v centru zaplnily fotky současné generace fotografů doslova od sklepa po půdu. Překvapením byly pro kolemjdoucí i pro mládež cestou z tanečních. „Nevěděl jsem, že tady něco takového je,“ divil se jeden z mladíků v košili a černých kalhotách, kteří na výstavu zabloudili spíš omylem. „Já jsem na výstavě ještě nebyl, trochu se divím, že to tady mají na dvoře i na oknech. Ale asi se mi to líbí.“

Dům před několika lety koupila pardubická fotografka Dita Valachová, která vede tvořivou dílnu Artykadlo. Původně tu chtěla otevřít podobný kreativní a vzdělávací prostor. „Ten dům je zvenčí nenápadný, ale uvnitř má obrovského genia loci,“ otevírá dveře do domu Dita Valachová. „Uhranula nás dřevěná pavlač, kterou se vchází na půdu, stejně jako bývalá dílna tady na dvorku. Tohle všechno vyžaduje citlivou rekonstrukci, ale hlavně šikovné ruce, které se do toho dokážou pustit.“ Na rekonstrukci tak dům ještě čeká, fotografce však bylo líto nechat hezký prostor ležet ladem.

Jako studentka Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě přizvala spolužáky a společně uspořádali první neformální vernisáž v srdci starého domu. Vystavené fotky se od sebe nemohly víc lišit. Ostravské haldy Valdemara Bednarze focené na starý filmový materiál jste si mohli prohlédnout s čelovkou v temné dílně na dvoře, tichý cyklus polské fotografy Katarzyny Schwarz o odcházení blízké osoby zase ve starých rámech pod střešními trámy. Fotky pozorovatelky Evy Stanovské si pro sebe zabraly dřevěnou verandu, zatímco na plážový cyklus Dity Valachové jste se mohli dívat z pruhovaných plážových lehátek. Jarní fotografický pop-up nabídne podobně neformální možnost setkání se současnou fotografií. Kurátorsky výstavu zaštítí módní fotografka a dokumentaristka s nevšedním rukopisem Štěpánka Stein. Výstava na adrese Litomyšlská 107 proběhne o víkendu 20. – 21. dubna 2024 s vernisáží v sobotu v 19 hodin.

Na koho se obrátit? Dita Valachová, dita.valachova@post.cz, tel: 732 362 940

0

Novinky

T E R M Í N Y: *** 4. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 2.-5. 5. 2024 *** 5. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 20.-23. 6. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení