Michał Konrad: Řeka / Hledání ztraceného meteoritu

6. 3. 2024 St 17.17 od Ondřej Durczak | Aktuálně
konrad

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě
Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski v Katovicích

7. 03. 2024 – 29. 04. 2024

Michał Konrad
Řeka /Hledání ztraceného meteoritu

Pátrání po Michalu Kondradovi

Na místě narození nezáleží. Je to energie místa, která umělce zapaluje a nese zvláštní přínos. Když vidím postupné etapy hledání Michała Konrada, cítím, že stojí pevně na rozbité slezské půdě. Doslova stojí na skalách, vytažených z jejích hlubin na povrch. Zde se odehrává jeho vidění světa. V tomto konceptuálním vyprávění pochází scenérie ze znásilnění přírody, které je výsledkem těžby uhlí. V těchto izolovaných prostorách autor hledá bájný meteorit, který měl spadnout někde v Horním Slezsku, v autoportrétu experimentuje s vlastním tělem a neustále si klade otázky. Portrétováním sebe sama vstupuje do vesmíru lidské přirozenosti omylu, rozpolcenosti mezi kůží, která se tak snadno prořízne, a brutálním prostředím nasyceným ostrými hranami. Krajina, v níž je lidská bytost fragmentem, doplňkem. Při portrétování „vyhnance”, člověka, který se staví proti systémovému myšlení, vytváří odvážné abstrakce, do níž slezskou krajinu redukoval, obrazy na pomezí grafiky, fotografie a malby.

Ve svých dílech pracuje s vysokým kontrastem a tento svět dále zjednodušuje uvolňováním symbolických obrazů. V Kondradových fotografiích se odráží mytologická touha Ikara, Prométheovo utrpení nebo Sisyfova práce. Autor přenáší tyto univerzální mytologické postavy a příběhy s nimi spojené do Slezska a pojednává o současnosti na vlastním základě. Je to příběh, do kterého stojí za to vstoupit, nedává hotové odpovědi, brání se schématům a hlavně ve své recepci ponechává každému volnost interpretace.

Kurátor výstavy Arkadiusz Gola

Michał Konrad (vlastním jménem Michał Smuda) se narodil v roce 1983 ve Wodzisławi Śląskim. Student Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Člen Svaz polských umělců fotografů v Katovicích. V roce 2020 získal 1. místo v soutěži Tokyo International Photo Award v kategorii Lidé. V témže roce získal 2. místo v soutěži Budapest International Photography Award v kategorii Lidé. Jeho fotografie byly prezentovány na mnoha samostatných výstavách a fotografických festivalech. Své fotografie představil na festivalech v Rybniku, Lodži, Opolí, Bielsku-Biale, Bratislavě a Praze. V roce 2021 se stal vítězem prestižní soutěže „Pokaż się”, která se konala v rámci opolského festivalu fotografie.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

0

Novinky

T E R M Í N Y: *** 4. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 2.-5. 5. 2024 *** 5. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 20.-23. 6. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení