Kateřina Sýsová: KUKBUK ve Fotografické galerii Fiducia v Ostravě

10. 3. 2023 Pá 17.29 od Ondřej Durczak | Aktuálně
sysova

Kateřina Sýsová / KUKBUK Fotografická galerie Fiducia, Nádražní 615/30, Moravská Ostrava Vernisáž 14.3. 2023. Výstava potrvá do 1.5. 2023.

Fotografická série Kukbuk tvoří obrazový průvodce po české jídelní kultuře. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním. V důsledně inscenovaných fotografiích má každá postava i předmět přesně přidělenou roli. Kateřina Sýsová své fotografie koncipuje jako otevřená díla, která je možné číst ve více rovinách. Prvotně jako obrazový vtip nebo obrazový rébus, ve kterém není složité poznat kuře na paprice nebo utopence.

Vizuální žert si však v druhé rovině klade širší otázky týkající se vlivu minulosti na současnost, vztahu obrazu a slova nebo potěšení z pohledu a s tím spojenou problematikou genderu. Retro estetika v jejím pohledu není retrem skutečným. Neodkazuje k minulosti jako takové. Mísí současné a minulé prvky a naráží tak na kolektivní vzpomínku, která může formovat přemýšlení celého národa. Vždy si klade otázku, proč snímaný obraz vytváří. Důležité je, aby nesloužil jenom k nějakému vizuálnímu potěšení, ale také říkal něco obecného.

Kateřina Sýsová je česko-německá fotografka a kurátorka. Vystudovala žurnalistiku na FSV UK, fotografii na ITF a teorii a dějiny umění na UMPRUM. Stěžejním předmětem její tvorby je inscenovaná fotografie. Cíleně pracuje s fotografickým vtipem a kýčem. V minulosti se podílela na knihách Aby po nás něco zůstalo: příběhy novodobých zámeckých pánů a Rozhovory na hraně zítřka. Fotograficky ilustrovala básnickou sbírku Zastaveni. Byla oceněna Asociací profesionálních fotografů v kategorii Osobnost mladé české fotografie do 30 let za rok 2020. Ve své volné tvorbě se inspiruje vizualitou osmdesátých let a retra. Byla zastoupená na výstavách v galerii Gask a na festivalu OFF v Bratislavě. Zde byly vystaveny fotografie ze souboru Kukbuk, průvodce českými recepty a stolováním. Její práce je možné najít na Instagramu pod profilem @kejtsy.

sysova04
sysova03
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

0

Novinky

T E R M Í N Y: *** 5. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 20.-23. 6. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení