Dva studenti a jedna absolventka byli oceněni v soutěži Osobnost české fotografie

24. 6. 2020 St 22.26 od Ondřej Durczak | Aktuálně
itf-01

Asociace profesionálních fotografů ČR udělovala dne 22. června 2020 již posedmnácté tradiční tituly Osobnost české fotografie. Za dlouholetý přínos ji získal Zdeněk Lhoták, za rok 2019 a za nejlepší fotografickou publikaci roku Libuše Jarcovjáková.

Všechny ceny v kategorii Osobnost české fotografie do 30 let získali studenti a absolventi ITF:
1. cenu Ondřej Durczak,
2. cenu absolventka ITF Vladimíra Kotra
a 3. cenu Jana Habalová.

Foto Roman Vondrouš a Roman Mrázek.

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2019 – do 30 let je Ondřej Durczak

Nominován prof. Jindřichem Štreitem

Doktorand Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě MgA. Mgr. Ondřej Durczak vystudoval fotografii na střední škole a pokračoval ve studiu na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Kromě toho ještě absolvoval studium v programu Aplikovaná fyzika na stejné univerzitě. V současnosti je odborným asistentem na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Slezské univerzity v Opavě. Durzcak se ve volné fotografické tvorbě věnuje především proměně postindustriální krajiny severní Moravy a Slezska. Autorskou fotografickou tvorbu představil v knihách Ostrava v důchodu: Průvodce po zaniklé slávě (2015) a Karvinsko (2019). Prvně jmenovaná publikace vychází ze stejnojmenného souboru fotografií a mapuje mizející i zaniklá místa Ostravy. Na 300 fotografiích přibližuje poslední zlomky původní kultury tohoto „černého města“.

Ondřej Durczak se v teoretické rovině věnuje analýze a systematizaci fotografických publikací. Z této oblasti byla konkrétním výstupem kniha Fotografické publikace Vítkovických železáren (2018), která představuje náhled do vývoje jednoho z našich nejvýznamnějších hutních a strojírenských podniků prostřednictvím fotografických propagačních materiálů. Jejich podrobným mapováním autor sledoval výrobní a organizační poměry v kontextu celého Československa a současně společenské a politické proměny podniku. Jedná se o publikaci, která svým významem a kvalitou zpracování přesahuje hranice regionu. Uvedená práce je příkladem inovativního přístupu ke integrálnímu vzdělávání studentů uměleckých oborů, kdy pedagog motivuje studenty k systematické badatelské činnosti vedoucí k relevantním výstupům.

V roce 2017 publikoval knihu Důkazy objevů: Fotografie ve vědě v letech 1839–1939, která je základním úvodem do problematiky fotografie používané v přírodních vědách v období prvního sta let jejího vývoje.

Archivního materiálu bohatě využil ve své nejnovější knize Ostrava má Budoucnost: 100 let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě v letech 1919–2019, kterou současně doplňoval také vlastními fotografiemi.

Je také spoluautorem několika dalších publikací a katalogů výstav. Měl několik autorských i skupinových výstav vlastní tvorby.

Byl kurátorem a spolukurátorem řady samostatných i skupinových výstav u nás i v zahraničí.

Jeho pedagogická činnost se v rámci vzdělávání na ITF zaměřuje na Stavbu a skladbu fotografického obrazu, Diplomový teoretický seminář a Vybrané kapitoly z dějin fotografie, vede bakalářské teoretické a praktické práce, vede fotografické workshopy, konzultuje práce studentů.

2. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2019 – do 30 let získala Vladimíra Kotra

Jejím nejvýraznějším úspěchem je autorská fotografická kniha Chiméra mapující transgender konkrétního člověka. Sama autorka k projektu píše: Pavel byl do svých 27 let mužem, ale jednoho dne v sobě začal pociťovat ženu a rozhodl se udělat vše proto, aby se jí stal i pro své okolí. Od té chvíle si říká Gabi. Dokumentovala jsem její psychicky složitou, roční cestu proměny. Do projektu jsem zařadila vedle svých fotografií také její selfie fotografie, včetně facebookových a blogových příspěvků z dané doby. Po více něž roce této proměny, lékaři zjistili, že její orgány nesou různé genetické informace. Není tedy transgender, ale intersex osobou, která má v těle jak mužské, tak ženské genetické informace nenarozeného dvojčete, jejichž plody v raném stádiu těhotenství splynuly v jeden.
Kniha vyšla v červnu 2020. Byla nominována Centrem Foto Škoda, Ditou Pepe, Martinem Faltejskem, Pavlem Márou, Janem Pohribným a Štěpánkou Stein.

3. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2019 – do 30 let získala Jana Habalová

Jejím nejúspěšnějším a často vystavovaným fotografickým souborem je projekt Až budu malý. V něm dlouhodobě dokumentovala mentálně a fyzicky handicapovaného bratrance Tomáše. V citlivých a výtvarně silných barevných fotografiích přináší zprávu o nelehkém životě tohoto muže i jeho nejbližších. Byla nominována Václavem Podestátem

https://ct24.ceskatelevize.cz/…ak-a-durczak?…

obrazek Vladimíra Kotra, Ondřej Durczak a Jana Habalová

obrazek Zdeněk Lhoták, Libuše Jarcovjáková, Ondřej Durczak, Vladimíra Kotra, Jana Habalová a ležící Jan Pohribný

obrazek Ondřej Durczak přebírá ocenění

obrazek Vladimíra Kotra přebírá ocenění

obrazek Jana Habalová přebírá ocenění

m Mladý fotograf byl oceněn

07.07.2020, REGION OPAVSKO, Strana 10, (tep), Rubrika: Kultura

0

Novinky

Katalog Tři dekády ITF 1990–2020 ke stažení .
tridekady
Výstava Tři dekády v Praze: od 19. 6. 2020 do 27. 9. 2020 ||| Zahájení výstavy 30 let ITF v Opavě: 8. 4. 2021 ||| Státnice a přijímací zkoušky do navazujícího magisterského studia: 7. – 11. 9. 2020 ||| Konzultace Horní Bečva: 16. – 18. 10. 2020. ||| 11.–13. 12. 2020 (pravděpodobný termín)
itf-25-let-1 Katalog 25 let ITF ke stažení
Opavská škola fotografie – Katalog Dvacátý rok ITF ke stažení .

Více aktualit

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

loga ke stažení