Oni a my: Krzysztof Gołuch a Michał Szalast

6. 12. 2019 Pá 11.32 od Ondřej Durczak | Aktuálně
oni-a-my-galerie-opera-ostrava-pozvanka-invitation-1
goluch-web

Michał Szalast: Albíni

Světlo je život, tma je smrt. Tato jednoduchá tvrzení se zdají univerzální a nesporná. Ne pro ně. Žijí v Tanzánii na největším ostrově Viktoriina jezera. Jejich předci hledali bezpečnější a klidnější život a ostrov Ukurewe se stal jejich domovem. Ale i tady je den pro ně jen v noci. Žijí skryti před paprsky slunce v chatrčích pokrytých zvlněnými listy. Světlo, které vstupuje dovnitř, je láká, ale snaží se před teplými doteky slunce chránit. Ovšem mnohdy prohrávají a za chvilky radosti na slunci platí strupy své kůže. Někdo je dokonce může nazývat vězni temnoty. Ten člověk však neviděl úsměv na tváři albínů. Pochází z nejjednodušších radostí, jimiž se můžeme těšit, bez ohledu na to, zda někdo žije v polorozpadlé chatrči v Tanzánii s břemenem prokletí černocha s bílou kůží, nebo jiný v evropském zámku s výsadou být bělochem. Je to příběh o několika albínech, o temnotě, s níž se snaží bojovat, a o světle, které chybí … Tento soubor fotografii vznikl na ostrově Ukerewe na Viktoriině jezeře. Ukazuje o lidí postižené albinismem, vzácnou dědičnou chorobou, v jejímž důsledku se v kůži postižených tvoří velmi málo pigmentu nebo se žádný pigment netvoří. Výskyt albinismu u lidí je v průměru od 1: 5000 do 1:15 000, u některých populací však může být výrazně vyšší. Například v Tanzánii je výskyt přibližně 1: 1400.

Michał Szalast

Narozený 1979 v Bytomi. Fotograf a filmový dokumentarista, student a současně externí pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Narodil se v Horním Slezsku, se kterým je neodlučně spojený. Vystudoval historii na Slezské univerzitě v Katovicích a pracuje jako fotoreportér, filmař, publicista, pedagog a kurátor (sestavil například výstavu Krzysztof Gołuch: V práci, uvedenou na Měsíci fotografie v Bratislavě 2018, a byl spolukurátorem výstavy Made in Opava. Polští studenti Institutu tvůrčí fotografie SU v Opavě, představené v roce 2019 v Muzeu historie Katovic a na mezinárodním festivalu Bialystok Interphoto). Získal několik ocenění z různých fotografických soutěží (BZ WBK Press Photo, Silesian Press Photo). Je členem Svazu polských uměleckých fotografů.

Krzysztof Gołuch: V práci

Z mnoha existenčních otázek, se kterými se během svého života setkáváme, se nám jedna může jevit jako nejvýznamnější – z jakého důvodu? Nikdo se nás neptal na to, jestli se chceme narodit. Svět nezajímá ani náš názor na naši smrt. Prostě žijeme ve shodě s pravidly, které nemůžeme nijak ovlivnit, a jediné, co můžeme, je snažit se je pochopit. Všechno, co zažijeme mezi počátečním a koncovým bodem, není nic jiného než náš život. Vyplňujeme ho snahou dosáhnout svého cíle a naše úspěchy ve formě majetku, titulů či potomků nás vzdalují od prázdnoty a nesmyslnosti samotného bytí. Mentálně postižení jsou lidé, pro které je tato základní potřeba – poskytnutí vlastnímu životu smysl – nesmírně důležitá. Nemohou se předhánět v boji o úspěchy, neboť s takzvanými zdravými se jejich pozice jeví jako ztracená. Jde však o velký omyl. Práce představuje v jejich životě jednu ze základních hodnot. Dokáže unavit, ale umí také vyvolat zadostiučinění. Zabírá čas, na oplátku však dává pocit potřebnosti, užitečnosti, důležitosti. Díky ní mohou být na sebe pyšní a získávají tak odměnu, kterou nelze vyčíslit v žádné světové měně – pocit důstojnosti. V této atmosféře je cyklus fotografií Krzysztofa Gołucha, dokumentující práci postižených osob, reflexí na téma lidského osudu. Staticky stojící postavy na snímcích vypadají jako by se zastavily v čase. Nikdo tady neběhá, nepospíchá a nebojuje s časem. Goluchovy klidné fotografie plné barev a světla působí dojmem přízračnosti, mohou nám připomenout třeba obrazy Edwarda Hoppera. Nenajdeme zde nic zbytečného a čistota kompozice je založena hlavně na invenční práci s barvou barvě. Autor se ve své tvorbě již více než patnáct let věnuje tématu postižených lidí. Nejde však o chladný přístup pozorovatele, jenž přichází zvenku, ale o blízký emocionální a citlivý způsob, jakým se umí dívat autor, který sám mnoho let pracuje s handicapovanými. K tomu se Krzysztof Gołuch propracoval postupně. Jeho cyklus Ragby (zachycující postižené sportovce), ale především fotografická kniha Každý sedmý jsou záznamem dlouhodobého úsilí, které autor tomuto tématu věnoval. Upozorňuje v nich na to, že, jak říkají statistiky, každý sedmý z nás je nějak postižený a to, že jsme dnes zdraví, vůbec neznamená, že tomu tak bude po celý náš život. Pro autora snímků je pomoc postiženým bezpochyby životním posláním. Ocenila to mezi jinými i porota soutěže Evropské unie Překonávat bariéry, ve které Krzysztof Gołuch obdržel první cenu.

Krzysztof Gołuch

Krzysztof Gołuch se narodil se ve městě Ruda Śląska. Žije a pracuje v Knurově. Je absolventem Fakulty pedagogiky a psychologie Slezské univerzity v Katovicích, Humanisticko-technické akademie v Bielsku-Bialé a Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. V současné době je studentem doktorského studia na této škole. V roce 2009 získal ocenění „Laura Knurówa“, dvakrát získal stipendium maršálka Slezského vojvodství v oboru kultury (2008 a 2014). Je členem Polského svazu uměleckých fotografů. Zúčastnil se mnoha fotografických soutěží doma i v zahraničí. Obdržel první cenu v soutěži Evropské unie „Prolomit stereotypy“. Papež František mu udělil medaili Pro Ecclesia et Pontifice. Svůj profesní život věnoval práci s postiženými lidmi. Věnuje se dokumentární a reportážní fotografii, jejímž hlavním tématem je člověk.

obrazek Michał Szalast: Albíni

obrazek Michał Szalast: Albíni

obrazek Krzysztof Gołuch: V práci

obrazek Krzysztof Gołuch: V práci

0

Novinky

T E R M Í N PRO PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY DO BAKALÁŘSKÉHO STUDIA NA ITF je 31. 3. 2024.
T E R M Í N Y: *** 3. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 22.-24. 3. 2024 *** 4. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 2.-5. 5. 2024 *** 5. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 20.-23. 6. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení