Loňská absolventka ITF Andrea Malinová se stala vítězkou Prague Photo Young Award 2019

4. 6. 2019 Út 01.32 od Ondřej Durczak | Aktuálně
andrea-malinova

Loňská absolventka magisterského studia na Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě Andrea Malinová byla na konci května oceněna na mezinárodním fotografickém festivalu Prague Photo 2019 cenou pro mladé fotografy. Společně s Lukášem Klingorou ji odborná porota ocenila z desítek prací a jejich autorů. Andrea Malinová obhájila oceněnou práci v září 2018 jako svou praktickou diplomovou práci. Soubor Mrtvá žába reflektuje autorčin pohled na smrt a její propojení se současným odíváním. V inscenovaných prostých, ale obsahově hlubokých zátiších a portrétech, přiznává svůj úzký vztah k módní i komerční fotografii.

Sama autorka v anotaci souboru uvádí:

Smrt samu o sobě většina lidí považuje za něco mystického, spirituálního, záhadného, nebo také v dnešní době potlačovaného a zapuzovaného na okraj zájmu. Práce vychází z mých myšlenek, že smrt je něco, co nás každý den obklopuje – nemám na mysli žádné tragédie v rodinách, ale takovou ‚BĚŽNOU‘ smrt. Zabitá moucha, komár, pravé kožichy, potrava, přejeté mršiny na cestách, okrasné kůže na stěnách, trofeje, apod.

Drobná smrt je kolem nás a nebereme ji jako něco tragického, ale jako normální až banální součást života, zasluhující přehlédnutí, přestože tomu tak není. To mě vedlo k tomu, že se smrt, konkrétně její pozůstatky, se pro mne staly objektem výtvarného záměru. V projektu mne vlastně zajímají schránky, které zůstanou na světě po odchodu duše a postupem času i ubývajícího materiálu. Vytvářím na první pohled banální zátiší, kdy se už nepotřebná mršina nebo takový pozůstatek po životě stává uměleckým objektem. Vracím ho jako předmět zájmu. Snažím se dostat od konkrétních „pozůstatků“ až k podivným abstraktním „obalům“, jejichž obrazy se stávají pro diváka hádankami, které mohou pomyslně vytvářet i další nová " fantastická zvířata". Fotografie nechávají volně pracovat představivost diváka, který může rozvíjet svou vlastní imaginaci a hledat nové souvislosti.

Podobně jako ve své předchozí tvorbě jsem v některých obrazech zachovala prvky lidského těla, mj. také proto, že jde celou dobu o vztah člověka ke smrti respektive smrti zvířat, člověk je tím „přehlížitelem“ drobné smrti kolem.

Práce dostala název na samém počátku, kdy jsem se rozhodla na tomto tématu pracovat. Našla jsem tehdy na asfaltu vysušenou, mnohonásobně přejetou mrtvou žábu a přemýšlela jak je zvláštní, že se z živého tvora stane dvojrozměrný objekt. Byl to pro mě jeden z prvních impulzů ke vzniku této série, a proto jsem se v názvu k tomuto klíčovému okamžiku vrátila.

bb4a1180 Instalace souboru na Prague Photo 2019

bb4a1245 Vyhlášení soutěže

0

Novinky

T E R M Í N Y: *** 2. konzultace v akademickém roce 2023/2024 proběhne v Opavě ve dnech 15.-17. 12. 2023 *** 3. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 22.-24. 3. 2024 *** 4. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 2.-5. 5. 2024 *** 5. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 20.-23. 6. 2024 Konzultace pro zájemce o studium na ITF proběhne v sobotu 20. 1. 2024 v Opavě.

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení