Doktorand Ondřej Durczak představil v ostravské galerii Opera svůj pohled na Ostravsko a Karvinsko

5. 4. 2017 St 23.14 od Ondřej Durczak | Aktuálně
00

Dne 5. dubna proběhla v ostravské galerii Opera vernisáž výstavy Ondřeje Durczaka Ostravsko-Karvinsko. Úvodní slovo pronesl doktor Jiří Siostrzonek a docent Tomáš Pospěch. Oba tito pedagogové ITF s Durczakem na projektech o Ostravě a Karvinsku úzce spolupracovali.

Výstava fotografií Ostravsko-Karvinsko autora Ondřeje Durczaka představuje dva časově i vizuálně odlišné cykly, avšak se společným tématem, kterým je zánik a proměna původních industriálních oblastí Ostravy a okresu Karviná.

První část výstavy prezentuje autorův výběr fotografií z dlouhodobého projektu Ostrava v důchodu zakončeného publikací z roku 2015. Zde se Durczak zaměřoval na typické dominanty města, jako vysoké pece, doly nebo kolonie, ale i méně proslulé motivy, jako bufety, koupaliště, nádražní budovy nebo záchodky. Fotografie mají charakter spíše informativního zobrazení těchto námětů bez většího vizuálního přispění fotografa. Snahou autora je uplatnění katalogizačního principu, využití výmluvné podoby průmyslových objektů a snadná divácká čitelnost.

Výstavní premiéru má fotografický projekt Karvinsko, který se zabývá stěžejními mezníky významného průmyslového regionu prostřednictvím osobitého pohledu autora, který putováním v této oblasti zažívá už jen pozůstatky zašlé slávy. Pracuje však ve fotografii nejen s nimi, ale také z archivním obrazovým materiálem. Principem práce je určitá metoda srovnávání minulé doby vymezené přibližně počátkem dvacátého století a ukončené v 80. letech minulého století a nynějšího stavu oblasti. Pohled je tak soustředěn na průmysl období kapitalismu i na státem řízené hospodaření v době totality. Důležitými fotografiemi jsou inscenovaná zátiší drobných prvků, symbolů, které jsou, či spíše byly, podle autora pro Karvinsko charakteristické. Přestože se Durczak drží ústředního tématu hornictví, které považuje pro tuto oblast za klíčové, pozornost věnuje i dalším motivům průmyslové oblasti, jejichž výběr může být velmi subjektivní. Mezi nimi vyzdvihuje například služby pro obyvatele, formy bydlení nebo provoz úzkorozchodných tramvají. Autor se inspiroval různými podněty, například také agitační fotografickou publikací Karvinsko z období tzv. normalizace, která masově politicky a ideologicky oslavuje hornický kraj. Prostřednictvím nezvyklých a mnohdy překvapivých analogií a tajemných významů naplňuje Durczak vlastní představu o Karvinsku.

foto David Macháč

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
ondra-durczak-pozvanka-web

0

Novinky

T E R M Í N Y: *** 4. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 2.-5. 5. 2024 *** 5. konzultace proběhne na Horní Bečvě ve dnech 20.-23. 6. 2024

Vyhledávání

Zadejte frázi, kterou chcete vyhledat. Zadáte-li více slov, budou nalezeny pouze texty, které obsahují všechna tato slova.

www.photorevue.com

Webarchivováno
Národní knihovnou
ČR

loga ke stažení